SMiS 10

W dzisiejszych czasach ilość urządzeń, które mogą podlegać sterowaniu dynamicznie rośnie. Wyzwanie jakim jest ekologia, czy zwykła oszczędność powoduje że, chcemy sterować takimi elementami jak ogrzewanie, światło, wentylacja - czyli inteligentny budynek. Także wymagania (często narzucone) powodują że, korzystając np. z określonych urządzeń – mamy obowiązek kontrolować ich parametry pracy, prognozować ich stan, czy ewentualnie sterować nimi zdalnie realizując funkcję jaką jest monitoring i  sterowanie. Rozwiązań, które zapewniają kontrolę parametrów pracy jest na rynku wiele. Są to najczęściej proste sterowniki automatyki. Jednakże każdy z nich jest nadal odrębnym urządzeniem, które czasem nawet ciężko połączyć w spójną logikę z bardziej skomplikowanym schematem działania (wiele wariantów i parametrów badanych z różnego rodzaju czujników). Oczywiście można opracowywać dedykowane rozwiązania, ale często jedyną osobą, która wie „jak to działa” jest sam autor. Ze swojej strony realizowaliśmy też takie projekty, jednakże ich pewna powtarzalność i podobieństwo spowodowało że, pokusiliśmy się o opracowanie (na początek dla swoich potrzeb a teraz także udostępniamy na szerokim rynku) rozwiązania System Monitorowania i Sterowania (SMiS).

Konstruując system SMiS – położyliśmy nacisk na kilka ważnych zagadnień:

  • niezawodność – kluczowe elementy są dublowane, wysoki poziom integracji (podstawowe rozwiązanie to pojedyncza kaseta 19”),
  • elastyczność – każde urządzenie może być skompletowane inaczej,
  • otwartość – oparcie o powszechnie stosowane protokoły.
Stworzyliśmy system znajdujący zastosowanie w takich branżach jak: automatyka przemysłowa, inteligentny budynek - sytemy BMS, monitoring i sterowanie.

Rozwiązanie nasze kierujemy do firm, która dla swoich rozwiązań potrzebują dedykowanych systemów automatyki i kontroli, instalatorów systemów automatyki, projektantów takich systemów, a także użytkowników indywidualnych i przedsiębiorców, dla których zautomatyzowanie pewnych procesów może być kluczowe w osiągnięciu sukcesu biznesowego. Bardzo ciekawym jest także możliwość implementacji na bazie systemu SMiS rozwiązań tzw. inteligentnego domu. Modułowość systemu pozwala na jego budowę sukcesywną – czy to w miarę posiadanych środków, czy też modernizowanych urządzeń. Podobne implementacje proponujemy dla specjalistycznych gospodarstw rolnych – np. dla hodowli. W ofercie jest dedykowana karta „środowiskowa”, która pozwala już w podstawowej wersji kontrolować wiele parametrów takich jak temperatura, wilgotność, kwasowość itp. Oczywiście, w zależności od zastosowanych czujników, rodzaje tych parametrów mogą być różne.

Architektura systemu.

Pojedynczy moduł systemu SMiS zabudowany jest w kasecie 19” wysokości 3U. Umożliwia to instalację w szafach rack, zarówno nowych jak i dołożenie do istniejących. System pozwala na łączenie ze sobą większej ilości kaset, czy to w ramach zwiększania jego pojemności, czy też w celu zbudowania sieci rozległej urządzeń. W pojedynczej kasecie możemy obsadzić:

  • 2 karty zasilacza pracujące równolegle (1+1 hot-swap)
  • 2 karty CPU32F - karty zarządzające / agregujące dane (hot-swap)
  • 12 kart kontrolno sterujących.
baner

Wszystkie karty rozszerzeń systemu wykonane są z użyciem technologii „hot swap” - umożliwia to instalację / wymianę kart podczas jego pracy. Karty zawierają moduł autodiagnostyki, co upraszcza i przyspiesza usuwanie ewentualnych awarii. Karty po zainstalowaniu mogą podejmować pracę natychmiast po ich włożeniu. Minimalizuje to czas wymiany kart w systemie np.: podczas awarii bądź wymiany kart po aktualizacji oprogramowania.

Funkcje głównych sterowników w systemie pełnią karty procesora CPU32F. Możliwa jest instalacja dwóch tego typu kart w systemie w celu podniesienia bezpieczeństwa oraz niezawodności. Każda z kart CPU32F komunikuje się z kartami interfejsów po indywidualnym linku fizycznym, osobnym dla każdej karty interfejsu. W ten sposób uszkodzenie dowolnego z tych linków lub dowolnej z tych kart nie spowoduje zatrzymania transmisji pomiędzy pozostałymi kartami. System pozwala na zdalny monitoring sterownika, jego zdalne programowanie, jak też zdalną aktualizację oprogramowania i algorytmów sterujących (przez sieć). Zastosowano zaawansowane mechanizmy chroniące przed uszkodzeniem takiej transmisji (np. przed niepełnym kodem sterownika). Urządzenie ma zaimplementowany interfejs MODBUS, zarówno wewnętrznie - w komunikacji pomiędzy kartami, jak i zewnętrznie - zewnętrzny komputer może zarządzać systemami SMiS za pomocą protokołu MODBUS. Urządzenie jest zasilane z sieci 230V. Możliwe są wykonania na inne napięcia (48VDC, 24VDC). Możliwe jest zintegrowanie systemu z układami zasilania bezprzerwowego.

Realizacje

Poniżej przedstawiamy kilka wybranych urządzeń elektronicznych zaprojektowanych i zrealizowanych przez RWW w latach 2010-2013

Kontakt

picture1

RWW

ul. Rogalińska 6a/2
80-809 Gdańsk

kom. +48 697 697 796
tel. +48 58 733 51 23

e-mail: rww@rww.com.pl

Jeśli masz pytanie, projekt do realizacji - napisz do nas!